Babezióza psov v Poprade

Babezióza je veľmi nebezpečné ochorenie psov, prenášané kliešťami rodu Dermacentor, druhom Dermacentor reticularis. Je to kliešť, ktorý sa vyskytuje v miernom pásme, najčastejšie býva popisovaný v južných častiach Európy, ale podľa najnovších pozorovaní sa začína bežne vyskytovať na južnom Slovensku a čo je zvlášť znepokojujúce aj v oblastiach s vyššou nadmorskou výškou, kde by sa podľa starších literárnych údajov nemali vyskytovať kliešte vôbec. Žiaľ dnes sú v Poprade (670 m.n.m) kliešte bežné a vyskytujú sa aj v oblasti Smokovca (990 m.n.m) a Polianky (1040 m.n.m.). Kliešťa rodu Dermacentor poznáte podľa toho, že je červenej farby na rozdiel od bežného kliešťa (Ixodes) ktorý je svetlo hnedý.

Ochorenie psov na babeziózu som v uplynulých troch rokoch zachytil a diagnostikoval vo svojej ambulancii v Poprade v dvoch prípadoch, ktoré oba skončili smrťou pacienta (jeden uhynul sám, druhý musel byť pre nefungujúce obličky utratený). V oboch prípadoch šlo o krížence a v obidvoch prípadoch sa psy vyskytovali v chatovej oblasti Dubina, kde predpokladám rezervoárový výskyt pôvodcu babeziózy s výskytom kliešťa rodu Dermacentor. Z krvi odobratej z jedného pacienta sa mi podarilo urobiť krvný náter a s pomocou Univerzity veterinárneho lekárstva tento preparát aj nafotiť. V mieste kde je šípka sa nachádza červená krvinka napadnutá Babeziou, s typickými útvarmi vo vnútri krvinky. Takto postihnutá červená krvinka sa rozpadne a parazit sa šíri ďalej a napáda ďalšie červené krvinky, až spôsobí vážne zmeny v organizme ktoré vedú ku zlyhaniu pečene, sleziny a obličiek.

Hlavné príznaky ochorenia sú:

  • vysoká teplota až do 42°C
  • apatia, malátnosť, neochota ku pohybu
  • často zvracanie a hnačka
  • moč je rubínovo červený až čierny (toto je typické!!!)
  • bledosť slizníc, neskôr žlté sfarbenie slizníc

Pri spozorovaní týchto príznakov treba psa okamžite doviesť na odborné veterinárne ošetrenie na špecializované pracovisko, kde bude ochorenie diagnostikované a zavedená správna liečba.

Prevencia ochorenia spočíva v zabránení prisatia sa kliešťa. Najlepšie to je možné prípravkami proti kliešťom buď vo forme spot on prípravkov (tzv. pipiet) ako Effipro, Advantix, Duowin Contact, Exspot a iné. Nezabúdajte obnovovať prípravok na tele psa každé 4 týždne, pretože každý zo spomínaných prípravkov stráca po mesiaci svoj účinok. Druhá forma obrany je použitie antiparazitárneho obojku, najlepšie zakúpeného vo veterinárnej ambulancii, lebo len tak máte záruku že obojok bude Vášho psa naozaj chrániť. Doporučujem sa obojkom s cenami okolo 4-5 EUR vyhnúť, pretože podľa mojej skúsenosti sú tieto obojky celkom neúčinné. Cena kvalitného obojku mktorý poskytuje ochranu na 4-7 mesiacov (podľa výrobcu) sa pohybuje od 13-17 EUR. Najznámejšie a preverené značky sú Kiltix, Scalibor, Preventic, alebo v pet shopoch predávaný Bolfo obojok.
Medzi významný faktor ochrany patrí včasné vybratie kliešťa z tela zvieraťa aby sa doba ktorú je kliešť prisatý zmenšila na minimum.

Posted on: 12. augusta 2015, by : MVDr. Pavol Duroň