Poruchy správania psov a mačiek

Zvieratá, podobne ako ľudia majú schopnosť prispôsobovať svoje správanie zmeneným okolnostiam vonkajšieho prostredia. Moderný štýl života však prináša zvieratám aj ľuďom veľa faktorov, s ktorými sa nervový systém nevie vyrovnať. Výsledkom neustále sa stupňujúcich stresujúcich podnetov sú poruchy správania, ktoré sú často majiteľom prehliadané, prípadne sú pripisované iným príčinám.

Okrem toho sa často zvieratá dostávajú do rúk ľuďom, ktorí nevedia psa usmerniť a správne nasmerovať jeho aktivitu pretože s tým nemajú skúsenosti. Okrem toho sa často stretávam s tým, že chovatelia si kupujú plemená nevhodné do bytoviek, prípadne plemeno ktoré sa napríklad svojim temperamentom nehodí medzi malé deti a podobne. Výsledkom je frustrovaný majiteľ a neurotizované zviera, ktoré demoluje byt, špiní v byte, hryzie majiteľa alebo rodinných príslušníkov.

Veľmi častým problémom býva zvýšená bojazlivosť v prípade vyššej hlučnosti, často spájanej s oslavami, ohňostrojmi a petardami. Zvieratá majú mnohonásobne lepší sluch a vnímajú tieto zvuky obzvlášť rušivo. Pri zvládaní týchto porúch, najmä u zvierat ktoré prejavujú extrémny strach, je vhodné sa poradiť s veterinárom v predstihu. Správne zviera medikovať, riadiť sa pokynmi veterinára. Podanie tabletky sedatíva o 20:00 hodine na Silvestra vedie obvykle k zhoršeniu bojazlivosti. Je to preto, lebo zviera zvuky z petárd vníma a bojí sa ich a okrem toho do tohto reťazca pristupuje aj ďalší stres z podanej tabletky, resp. z narušenia vedomia ktoré si zviera nevie vysvetliť. Preto sa bojí ešte viac.

Veľké nádeje vkladáme v poslednej dobe do prípravku Zylkéne od spoločnosti Intervet. Ide o celkom nový preparát ktorý podľa údajov výrobcu pomáha riešiť poruchy správania psov a mačiek a vzhľadom na svoje zloženie (upravený kazeín z mliečnej bielkoviny) neprináša do terapie riziko ktoré býva spojené s používaním liekov. Viac si môžete prečítať na www.zylkene.cz

Vzhľadom na to že poruchy správania a ich riešenie sú pomerne špecifickou oblasťou veterinárnej medicíny, oslovil som špecialistku na tento problém pani dr. Stražanovú o príspevok ku tejto problematike. Ak máte problém so zvládaním správania svojho psa alebo mačky môžete sa obrátiť priamo na jej e-mail: strazanova@netkosice.sk.

Ak budete riešiť alebo riešite svoj problém so psom prípadne mačkou, buďte trpezliví a nechajte si poradiť skúseným chovateľom, výcvikárom alebo veterinárom. Určite tak predídete ďalším škodám na Vašom vzťahu ku Vašemu štvornohému kamarátovi.

Posted on: 12. augusta 2015, by : MVDr. Pavol Duroň